Ezt az írást "kis színesnek" szánom az eddig többnyire munkahelyi témákat feszegető olvasnivalók között. S miért jutott eszembe éppen erről írni? Holnap lehetőségem adódik részt venni egy helyi zsibvásár jellegű rendezvényen. Az eseményt egy volt iskolatársam rendezi, ő biztosítja a helyszínt, ő szervezte meg, hogy kellő számú eladó jelenjen meg az eseményen. Már évek óta cserélek és árusítok a tesómmal az interneten, így online eladás terén elég nagy tapasztalattal rendelkezek. Zsibvásáron, ruhavásáron viszont még nem vettünk részt. Nagy reményekkel készülök az eseményre. Délután bepakoltam a gondosan előválogatott eladni tervezett holmikat. Bekészítettem a másfél hete gyűjtögetett váltópénzt és az érdeklődőknek készített szépen kivitelezett, Facebook elérhetőséget tartalmazó laminált köszönőkártyákat. Hazafelé pedig megvásároltam a kínálónak szánt rágcsálnivalókat.
Hogyan gyűlik fel annyi kacat (ruha)?
A szüleim még a rendszerváltás előtti időszakban nevelkedtek. Ebből kifolyólag nem dúskáltak sem az anyagiakban, sem a boltok által kínált termékek választási lehetőségeiben. Be kellett érniük azzal, ami éppen jutott. És mindenre amihez hozzájutottak értékként tekintettek. Még nem volt jellemző a fogyasztói társadalom által generált folyamatos megújulási igény. Jellemzően addig használtak valamit, amíg megjavíthatatlanul tönkre nem ment. Bár időközben a világ megváltozott, a családi fészekben még mindig gyűlnek a hosszú évek óta őrizgetett kincsek. Kinőtt, kifogyott, kihízott és megunt ruhák. Amellett, hogy nőként szinte kötelességünk időnként nagyobb mennyiségű kiárusításos ruhadarabbal hazaállítani (hamarosan Glamour napok!), szép számmal kerültek hozzánk mások (rokonok, ismerősök) megunt holmijai is.
Lomiboltok, garázsvásárok, Jófogás, Vatera, Adok-veszek csoportok - a legfontosabb tudnivalók
Léteznek oldalak egy-egy kifejezett árutípus eladására (pl.: Gardróbcsere), helyi és országos Facebook csoportok tematikus vagy ömlesztett jelleggel. Legtöbben a vegyes zsibárusító oldalakon hirdetnek, emiatt ezeknek az oldalaknak a legnagyobb a látogatottsága is. Viszont mivel több a hirdető, nehezebb kitűnni a feltöltött holmikkal. Persze vásárolható hirdetéskiemelés, ám ez nem üzletvitelszerű eladás esetén saját tapasztalatom alapján nem sokat lendít az eladáson. Jellemző, hogy ezeket az oldalakat többnyire konkrét holmik keresésére használják, nem böngészés jelleggel (szemben a tematikus gyűjtőhelyekkel). Bizonyos felületek használata során a feltöltések után minimális díjat, az eladások után jutalékot vonnak le. Ez általában nem túl nagy összeg (főleg kis értékű tárgyak eladásánál), mégis bele kell kalkulálni, hogy az egyébként is áron alul feltöltött holmikból befolyó összeg ennyivel is kevesebb lesz. A legtöbb regisztrációhoz kötött oldal lehetővé teszi, hogy értékeléseket írjunk a vásárlásainkkal és eladásainkkal kapcsolatos tapasztalatainkról. Ez rendkívül nagy segítséget tud nyújtani, mivel még mindig igen nagyfokú a bizalmatlanság mind az eladók, mind a vásárlók részéről. Sajnos a felmerülő kétségek nem egészen alaptalanok. Minden oldalon található feketelista azokról az eladókról, akik drágán árulnak silány minőségű holmikat, illetve azokról, akik a vásárló/vevő jóhiszeműségét kihasználva adósok maradnak a termék vagy az összeg átadásával. Ezt kiküszöbölendő sokan részesítik előnyben a személyes átvételt. Azonban ennek is meg van a maga kockázata. Ha a találkozóra soha meg nem érkezők nem okoznak is egyenértékű kárt a nyerészkedőkkel, azért bosszantó tud lenni, amikor az ember idejét feleslegesen pazarolják. Egy másik kis kárt okozó csoport tagjai a hitegetők, akik hetekig foglalnak egy-egy holmit, majd nagy felháborodva meggondolják magukat vagy nyom nélkül felszívódnak.
A fentiek mellett figyelembe kell venni, hogy viszonylag magas a szállítási költség, még az újonnan igen népszerűvé vált csomagautomaták használatával is 5-600 Ft/ csomag. Ennek ellenére azt gondolom érdemes belevágni a felgyűlt holmik árusításának. Ha meggazdagodni nem is lehet belőle, havonta egy-két dolgot sikeresen el lehet adni az említett felületeken.