A legjobb befektetés

2017/04/20. - írta: Mdrs

Immár évek óta próbálom tudatosan fejleszteni magam. Nem csupán felkapott önfejlesztő könyvek és módszerek nyomon követésével és elsajátításával, hanem egy-egy érdeklődési területen önállóan elmélyedve. Rendkívül nehéz folyamatosan fenntartani az ember érdeklődését és a későbbi fejlődését és gyarapodását szem előtt tartva lemondani az azonnali szórakozási lehetőségekről. Még mindig akadnak olyan napok, amikor a céljaimat háttérbe szorítva elcsábulok és a lazítást választom a fejlődés helyett. Ugyanakkor tudatosan edzem magam és egyre inkább próbálom lecsökkenteni a haszontalanul eltöltött idő mennyiségét. Hisz minden perc, amit önmagunk fejlesztésére fordítunk és minden egyes forint amit tudásunk bővítésére költünk a legjobb befektetéseinket jelentik.

 Amikor az ember tényleg rászánja magát, hogy hétről hétre, napról napra kis lépésekben egyre közelebb kerüljön az álmaihoz, akkor is számos problémával kell szembe néznie. Legtöbbünk számára nehepocket-watch-1637393_1920.jpgzen kivitelezhető a hatékony időgazdálkodás megvalósítása. Hogyan oldjuk meg, hogy kellőképpen kipihentek legyünk, s közben maximálisan teljesítsünk a munkánkban, a magánéletünkben és a hétköznapokban? Hogyan osszuk be az időnket, hogy munka és család mellett legyen szabad kapacitásunk a házimunkára, a hobbinkra és a  heti nagy bevásárlásra? Mindenki (még én is) a mind kevesebbnek tűnő rendelkezésre álló időre panaszkodik...Engem személy szerint rendkívüli módon motivált, mikor először rávilágítottak, hogy azok az emberek, akikre követendő példaként tekintek (magyarországi példák közül Árvai Péter, Gál Kristóf, Rubint Réka, Vida Ágnes és még sokan mások) szintén csak napi 24 órával rendelkeznek. 

Az alábbiakban következzen néhány időgazdálkodási  tipp, amit saját tapasztalataim és különböző  olvasmányélményeim alapján összegeztem.

1. Használd ki az üresjáratokat! Olvass, írj levelet vagy bonyolítsd le telefonbeszélgetéseidet a tömegközlekedéssel töltött idő alatt. Kocsival jársz? Hallgass hangoskönyveket a munkába menet!
2. Vezess listát tennivalóidról! Rendszerezd elvégzendő feladataidat és állapítsd meg mely feladataid határidősek, s mik élveznek prioritást. Vedd figyelembe a Pareto elvből ismerős 20/80-as szabályt is, mely szerint eredményeink 80%-a cselevéseink 20%-ának köszönhető. Avagy, ha megfelelő rangsoroljuk feladatainkat jóval nagyobb fokú hatékonyságot érhetünk el.
3. Tervezz előre! Készítsd el heti beosztásodat! Az előzetes tervezés egyszerűbbé teszi a szervezési feladatokat. Lekésted a buszt? Használd ki az időt és szaladj be a közeli kisboltba elintézni egy apróbb bevásárlást! Olyan helyen van dolgod, ahol ritkán jársz? Gondold át milyen dolgod akadhat még a környéken!
4. Mérsékelt az időrabló tevékenységeket! Nem bírod ki, hogy ne menj fel a Facebookra? Csökkentsd a közösségi oldalakon töltött időt! Naponta csak egyszer menj fel! Vagy használd a leveleid megválaszolására az közlekedéssel töltött időt! Állítsd be értesítést és csak akkor nyúlj a telefonodért, ha tényleg keresnek.
5. Összpontosíts! Használd a Pomodoro technikát! A módszer lényege, hogy 25 perc aktív munkát követően csupán 5 perc szünetet engedjünk meg magunknak. A munkára szánt időnket pedig 100%-ig a tevékenység elvégzésére összpontosítsuk, s ne engedjük, hogy bármi elvonja figyelmünket. 
6. Rendszerezd tennivalóidat elvégzésük gyakorisága alapján is! Hetente három napot szeretnél edzeni, de a hét felénél még semmit nem csináltál? Ne add fel! Előtted a hét másik fele! Csak erőt kell venned magadon!
7. Inkább a rendszerességre törekedj, ne egy-egy alkalommal próbálj bepótolni hosszú lemaradásokat! Nem egyszerűbb naponta 10 idegen szót megtanulni, mint 10 naponta 100-at? 
8. Nincs kedved nekikezdeni? Túl nagy falatnak tűnik valamilyen projekt? Bontsd le részfeladatokra! Ha csak apránként haladsz előbbre előbb-utóbb legyűröd a feladatot? De ha semmit nem teszel nem jutsz egyről a kettőre.
9. Tűzd ki a határidőket! A pontosan meghatározott célkitűzések segítenek továbblendülni. Az iskolában megadott határidőre kellett elkészíteni a faladatokat, a munkahelyen adott időpontra kell elkészülnie a megrendeléseknek. Határozzunk meg saját céljaink teljesülésének reális határidejét is!
10. Próbálj meg igazodni a bioritmusodhoz. Vannak akik korán reggel, vannak akik késő este és vannak, akik napközben a leghatékonyabbak. Próbáld meg a leginkább aktív időszakra ütemezni a legfontosabb feladataid.

A fenti lista nem szentírás. Nem állítom, hogy mindenki számára könnyen betartható és egyformán hatékony. Mindenkinek egyénileg kell kitapasztalnia, hogy mely módszereket tudja hatékonyan alkalmazni. Ugyanakkor vannak olyanok, akik folyamatosan csak sodródnak az élettel. Számukra a felsorolás megfelelő gondolatébresztő lehet egy átgondoltabb, céltudatosabb élet kialakításához.

 

komment
süti beállítások módosítása